نقش محوری نماز در شکل‌گیری هندسه نظام اسلامی - مجلس یاب
جهت استفاده از این بخش ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید
مجلس یاب : اطلاع رسانی و نیازمندی های مجالس مذهبی
پنجشنبه 08 خرداد 1399
آگهی های منتخب
فروش ۴ قطعه قبر

امیر امیر

تهران

09124993486

فروش 3 قطعه قبر در ابن باویه

سیاوش اکبری

تهران

-

فروش قبر در شاه عبدالعظیم

واحد آگهی

تهران

-

3 قطعه قبر فروشی واقع در امام ...

فریبا یوسفی

تهران

-

قاری قرآن

محسن فاضلی

تهران

02176316820

آگهی های ویژه


نیازمندی هافروش ۴ قطعه قبر

تهران

09124993486

09124993486


نیازمندی هافروش 3 قطعه قبر در ابن باویه

09121937931

09121937931


نیازمندی هاقرآن 120پاره و کتاب ویژه اهداء در مجالس ترحیم

ارسال به سراسر کشور توسط باربری و پست انجام می شود

09390573031

02538822002

وب سایت

دعاو نیایش
ذکر روز پنجشنبه (یکصد مرتبه) :
لااِلهَ اِلَّا الله المَلک الحقُّ المُبین
« معبودی جز خدا نیست پادشاه حق آشکار »
نماد و درگاه پرداخت آنلاین
logo-samandehi
تبلیغات
نرم افزار ویژه صندوق های قرض الحسنه نوید

نقش محوری نماز در شکل‌گیری هندسه نظام اسلامی


علت اینکه در هندسه نظام‌سازی، نماز نقش ویژه و استثنایی دارد این است که خیمه دین با نماز برپاست، هم در دینداری و تدین یک فرد، هم در اقامه یک جامعه دینی و توحیدی و هم در دینداری یک کشور و یک مجتمع تاثیرگذار است.مجلس یاب : اطلاع رسانی و نیازمندی های مجالس مذهبی : نقش محوری نماز در شکل‌گیری هندسه نظام اسلامی

مسعود دریس (رئیس کمیته علمی اجلاس سراسری نماز): مقام معظم رهبری با اشاره به آیه 41 سوره حج از قرآن کریم چهار شاخص نماز، زکات، امر به معروف و نهی از منکر را به عنوان ترجمان و شاخص‌های شکل‌دهنده هندسه نظام اسلامی برشمردند و افزودند که خداوند متعال وعده داده است هر ملتی را که دارای این شاخص‌ها باشند نصرت دهد و از زیر سلطه ی قدرتمندان جائر خارج سازد.

هر یک از این شاخص‌ها دارای جنبه‌های فردی و همچنین اجتماعی هستند که در نظام‌سازی اسلامی نقش موثری دارند. نماز به عنوان اولین شاخص در شکل‌گیری این هندسه در جنبه فردی موجب سعادت و رستگاری انسان مومن شده، در عین حال نماز، برخوردار از جنبه های اجتماعی بوده که زمینه ساز اتصال دل‌های مسلمانان، در یک زمان و سوی یک مرکز واحد را شکل می‌ دهد. و پس از آن نوبت به زکات به مثابه تنظیم مالی جامعه و ریشه‌کن کردن فقر می‌رسد و در بُعد اجتماعی، زکات نشان‌دهنده این است که یک فرد مسلمان خود را در برابر جامعه اسلامی، فقراء، ضعفا و نیازمندان بی‌تفاوت نمی‌داند. و بعد از آن نوبت به امر به معروف و نهی از منکر یعنی سوق دادن همگان به نیکی ها و بازداشتن از بدی‌ها می‌رسد. ضمن اینکه بر پا داشتن نماز نخستین ثمره و حکومت صالحان است لذا می‌بینیم خداوند تبارک و تعالی در قرآن کریم در توصیف قدرتمندان مؤمن و درصدر فهرست آنان اقامه نماز را نام برده است. این وظیفه در عمل شخصی کیفیت بخشیدن به نماز است و در تلاش اجتماعی ترویج نماز و همگانی کردن آن و در میان مجموعه وظایف خطیری است که با استقرار حاکمیت الهی در نقطه از زمین بر دوش مومنان و بندگان زبده خداوند قرار می گیرد، می باشد لذا خدانود این فریضه را شانی ویژه بخشیده است
اگر برپا داشتن نماز در میان مردم، نقشی بنیانی نداشت و همچون پایه استواری برای پیشبرد هدف های بزرگ نظام اسلامی به شمار نمی‌آمد، چنین تاکید بلیغی بر اهمیت نماز نمی‌شد و اگر از اهمیت نماز غفلت شود و نماز مورد بی‌اعتنایی قرار گیرد، مسیر شکل‌گیری هندسه نظام اسلامی به درستی طی نخواهد شد و تلاش‌ها و مجاهدت‌ها تاثیر لازم در رساندن فرد و جامعه به قله‌ای که اسلام برای جامعه بشری ترسیم کرده است، نخواهد داشت.
علت اینکه در هندسه نظام‌سازی، نماز نقش ویژه و استثنایی دارد این است که خیمه دین با نماز برپاست، هم در دینداری و تدین یک فرد، هم در اقامه یک جامعه دینی و توحیدی و هم در دینداری یک کشور و یک مجتمع تاثیرگذار است. بر این اساس بایستی برای تبیین ژرفای نماز و معرفی رازها و زیبایی آن دست به تلاش پیگیر و همه‌جانبه زده شود. آشنایان با معارف اسلامی، شأن و جایگاه نماز و روح و محتوا و گستره تاثیر آن در جان فرد و مجتمع را با شیوه‌های رسا تبیین نمایند.
همه باید در این حرکت بزرگ که شایسته است جهاد کبیر نامیده شود خود را ملتزم و متعهد بدانند. علمای دین، روشنفکران، هنرمندان، جوانان، پدران و مادران و همسران، دارندگان منبرها، رسانه ها، نویسندگان، و ... اینان هر یک به گونه‌ای می‌توانند و می‌باید کنکاش کنند و سهم خود را از این فریضه همگانی سهیم شوند و نقش ویژه خود را بگذارند و بدان دست زند.
بدینسان همه ما با خدمت به فرهنگ نورانی نماز و ترویج و تبلیغ و تعمیق این فریضه در جامعه کمک بزرگی به شکل گیری هندسه نظام اسلامی کرده و بدین‌سان در بزرگترین و موثرترین معروف ها یعنی حفظ نظام و پاسداری از آن شریک و سهیم خواهیم بود.

منبع : فارس


Bookmark and Share
نام:
ایمیل:
* نظر:
   
تاریخ : 1395/08/17