نقش محوری نماز در شکل‌گیری هندسه نظام اسلامی - مجلس یاب
جهت استفاده از این بخش ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید
مجلس یاب : اطلاع رسانی و نیازمندی های مجالس مذهبی
دوشنبه 30 ارديبهشت 1398
آگهی های منتخب
قاری ممتاز قرآن

رضامومنی

تهران

-

فروش قبر در شاه عبدالعظیم

واحد آگهی

تهران

-

3 قطعه قبر فروشی واقع در امام ...

فریبا یوسفی

تهران

-

قاری قرآن

محسن فاضلی

تهران

02176316820

آگهی های ویژه


نیازمندی هامداحی صلواتی در هیئت

09302864440

09302864440


نیازمندی هاقاری ممتاز قرآن

09903978160

09903978160


نیازمندی هامداح اهل بیت (ع) کربلایی اکبر نجفی

09149094262


نیازمندی هاتشریفات مجالس ترحیم | برگزاری مجالس ختم بهشت زهرا ...

تهران، باقرشهر، روبروی شهرداری باقرشهر، نبش خیابان شهر سنگ، نزدیک بهشت زهرا تهران،

09126864576

09126864576

وب سایت

دعاو نیایش
ذکر روز دوشنبه (یکصد مرتبه) :
یا قاضیَ الحاجات
« ای براورنده حاجت ها »

دعای روز چهاردهم ماه مبارک رمضان

اللَّهُمَّ لا تُؤَاخِذْنِي فِيهِ بِالْعَثَرَاتِ وَ أَقِلْنِي فِيهِ مِنَ الْخَطَايَا وَ الْهَفَوَاتِ وَ لا تَجْعَلْنِي فِيهِ غَرَضا لِلْبَلايَا وَ الْآفَاتِ بِعِزَّتِكَ يَا عِزَّ الْمُسْلِمِينَ
خدايا مرا در اين ماه بر لغزش ها سرزنش مكن، و از خطاها و افتادن در گناهان دور بدار، و هدف بلاها و آفات قرار مده، به عزّتت اى عزّت مسلمانان.
نماد و درگاه پرداخت آنلاین
logo-samandehi
تبلیغات
نرم افزار ویژه صندوق های قرض الحسنه نوید

نقش محوری نماز در شکل‌گیری هندسه نظام اسلامی


علت اینکه در هندسه نظام‌سازی، نماز نقش ویژه و استثنایی دارد این است که خیمه دین با نماز برپاست، هم در دینداری و تدین یک فرد، هم در اقامه یک جامعه دینی و توحیدی و هم در دینداری یک کشور و یک مجتمع تاثیرگذار است.مجلس یاب : اطلاع رسانی و نیازمندی های مجالس مذهبی : نقش محوری نماز در شکل‌گیری هندسه نظام اسلامی

مسعود دریس (رئیس کمیته علمی اجلاس سراسری نماز): مقام معظم رهبری با اشاره به آیه 41 سوره حج از قرآن کریم چهار شاخص نماز، زکات، امر به معروف و نهی از منکر را به عنوان ترجمان و شاخص‌های شکل‌دهنده هندسه نظام اسلامی برشمردند و افزودند که خداوند متعال وعده داده است هر ملتی را که دارای این شاخص‌ها باشند نصرت دهد و از زیر سلطه ی قدرتمندان جائر خارج سازد.

هر یک از این شاخص‌ها دارای جنبه‌های فردی و همچنین اجتماعی هستند که در نظام‌سازی اسلامی نقش موثری دارند. نماز به عنوان اولین شاخص در شکل‌گیری این هندسه در جنبه فردی موجب سعادت و رستگاری انسان مومن شده، در عین حال نماز، برخوردار از جنبه های اجتماعی بوده که زمینه ساز اتصال دل‌های مسلمانان، در یک زمان و سوی یک مرکز واحد را شکل می‌ دهد. و پس از آن نوبت به زکات به مثابه تنظیم مالی جامعه و ریشه‌کن کردن فقر می‌رسد و در بُعد اجتماعی، زکات نشان‌دهنده این است که یک فرد مسلمان خود را در برابر جامعه اسلامی، فقراء، ضعفا و نیازمندان بی‌تفاوت نمی‌داند. و بعد از آن نوبت به امر به معروف و نهی از منکر یعنی سوق دادن همگان به نیکی ها و بازداشتن از بدی‌ها می‌رسد. ضمن اینکه بر پا داشتن نماز نخستین ثمره و حکومت صالحان است لذا می‌بینیم خداوند تبارک و تعالی در قرآن کریم در توصیف قدرتمندان مؤمن و درصدر فهرست آنان اقامه نماز را نام برده است. این وظیفه در عمل شخصی کیفیت بخشیدن به نماز است و در تلاش اجتماعی ترویج نماز و همگانی کردن آن و در میان مجموعه وظایف خطیری است که با استقرار حاکمیت الهی در نقطه از زمین بر دوش مومنان و بندگان زبده خداوند قرار می گیرد، می باشد لذا خدانود این فریضه را شانی ویژه بخشیده است
اگر برپا داشتن نماز در میان مردم، نقشی بنیانی نداشت و همچون پایه استواری برای پیشبرد هدف های بزرگ نظام اسلامی به شمار نمی‌آمد، چنین تاکید بلیغی بر اهمیت نماز نمی‌شد و اگر از اهمیت نماز غفلت شود و نماز مورد بی‌اعتنایی قرار گیرد، مسیر شکل‌گیری هندسه نظام اسلامی به درستی طی نخواهد شد و تلاش‌ها و مجاهدت‌ها تاثیر لازم در رساندن فرد و جامعه به قله‌ای که اسلام برای جامعه بشری ترسیم کرده است، نخواهد داشت.
علت اینکه در هندسه نظام‌سازی، نماز نقش ویژه و استثنایی دارد این است که خیمه دین با نماز برپاست، هم در دینداری و تدین یک فرد، هم در اقامه یک جامعه دینی و توحیدی و هم در دینداری یک کشور و یک مجتمع تاثیرگذار است. بر این اساس بایستی برای تبیین ژرفای نماز و معرفی رازها و زیبایی آن دست به تلاش پیگیر و همه‌جانبه زده شود. آشنایان با معارف اسلامی، شأن و جایگاه نماز و روح و محتوا و گستره تاثیر آن در جان فرد و مجتمع را با شیوه‌های رسا تبیین نمایند.
همه باید در این حرکت بزرگ که شایسته است جهاد کبیر نامیده شود خود را ملتزم و متعهد بدانند. علمای دین، روشنفکران، هنرمندان، جوانان، پدران و مادران و همسران، دارندگان منبرها، رسانه ها، نویسندگان، و ... اینان هر یک به گونه‌ای می‌توانند و می‌باید کنکاش کنند و سهم خود را از این فریضه همگانی سهیم شوند و نقش ویژه خود را بگذارند و بدان دست زند.
بدینسان همه ما با خدمت به فرهنگ نورانی نماز و ترویج و تبلیغ و تعمیق این فریضه در جامعه کمک بزرگی به شکل گیری هندسه نظام اسلامی کرده و بدین‌سان در بزرگترین و موثرترین معروف ها یعنی حفظ نظام و پاسداری از آن شریک و سهیم خواهیم بود.

منبع : فارس


Bookmark and Share
نام:
ایمیل:
* نظر:
   
تاریخ : 1395/08/17